Μπάσκετ

«Ναυάγιο» της Μπαρτσελόνα στην Λιθουανία

Published

on

Η Μπαρτσελόνα ήταν κάκιστη μέσα στην Λιθουανία και γνώρισε μια απρόσμενη ήττα με 91-84 από την τελευταία Ζαλγκίρις!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με τον πλέον ιδανικό τρόπο στο παιχνίδι, ξεκινώντας με ευστοχία πίσω από τα 6.75μ. και φτάνοντας σε ένα γρήγορα 0-9. Η «μπλαουγκράνα» άμυνα είχε περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τους Λιθουανούς και το φινάλε της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 9-17, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε απόλυτα η Ζαλγκίρις κυριάρχησε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να ισοφαρίσει σε 19-19 με τον Λοβέρν. Οι ασίστ του Νικ Καλάθη έκαναν την διαφορά για την Μπαρτσελόνα, όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει πια ρυθμό και προηγήθηκαν ακόμα και με 5 πόντους (31-26). Ο Μίροτιτς μείωσε στον πόντο, ενώ ο Κούριτς ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Οι Καταλανοί πάντως μπήκαν «καυτοί» και στο δεύτερο μέρος, βρίσκοντας τρίποντα από Μίροτιτς και Λαπροβίτολα και φτάνοντας στο 38-41. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Γιοκουμπάιτις να βρίσκει ένα μεγάλο τρίποντο για το 49-56. Η Ζαλγκίρις μείωσε ξανά στους 4, ενώ Κούριτς και Λεκαβίτσιους διαμόρφωσαν το 56-63 της περιόδου.

Ο Σμιτς διαμόρφωσε το 59-65, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν και προηγήθηκαν με 66-65! Κούριτς και Χέιζ έβαλαν μπροστά τους «μπλαουγκράνα», με τους Λιθουανούς ωστόσο να βρίσκουν πόντους με τον Λεκαβίτσιους για το 72-68. Ο Καλάθης με 4 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε ξανά, ο Νίμπο απάντησε με καρφώματα για το 76-72 και κάπου εκεί η… πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ουλάνοβας διαμόρφωσε το 80-72, ο Κούριτς έδωσε… πνοή με τρίποντο για το 82-77 αλλά το τελικό 91-84 έδωσε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Κούριτς 15 (4), Καλάθης 6, Ντέιβις 2, Εξούμ 4 (1), Μαρτίνεζ, Λαπροβίτολα 16 (2), Γιοκουμπάιτις 11 (2), Μίροτιτς 26 (3), Σανλί, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Αμπρίνες