Μπάσκετ

Νέα νίκη κι ακόμη πιο κοντά στην 1η θέση η Μπαρτσελόνα!

Published

on

Η Μπαρτσελόνα (18-5) επικράτησε δύσκολα του Ερυθρού Αστέρα (11-13) με 82-70, ανακόπτοντας την αντεπίθεση που επιχείρησαν οι Σέρβοι όσο πλησιάζαμε προς το φινάλε του αγώνα. Παίκτης-κλειδί ο Ντάντε Έξαμ με 11 καθοριστικούς πόντους στη τελευταία περίοδο.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά στο Παλάου, με τους Σέρβους να προηγούνται με 8-11 στο πεντάλεπτο χάρη στο καλό ξεκίνημα του Ντόμπριτς (7π.). Όλα αυτά μέχρι να αρχίσει να κουβαλά τους Καταλανούς ο Μίροτιτς, ο οποίος βρήκε ρυθμό, πέτυχε 13 από τους 22 πόντους της Μπαρτσελόνα στο δεκάλεπτο και γενικώς έκανε την διαφορά. Με επιμέρους σκορ 13-2 (35-17 στο 14′) κι αιχμή του δόρατος τον Ντέιβις, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και απομακρύνθηκαν στο +18, με τον Ερυθρό Αστέρα να αδυνατεί στο ίδιο διάστημα να παράξει παιχνίδι. Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους έφτασε ακόμη και στο +21 (45-24 στο 18′), αν κι οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ροκανίσουν κάπως την έκταση της διαφοράς με τρίποντο του Ντόμπριτς στο φινάλε του ημιχρόνου (47-32).

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα συντηρούσε το ισχυρό της προβάδισμα με ασφάλεια (52-32 στο 22′) κι ένα 0-5 των Σέρβων που μείωσαν στους 15 (59-44 στο 26′) δεν στάθηκε αρκετό για να της βάλει πραγματική πίεση. Αυτό έγινε εν μέρει με ένα ευστόχο ζευγάρι βολών του Ουάιτ για το 61-49 (29′), αλλά ο Αμπρίνες με τους πρώτους του πόντους στο ματς έδειξε να αποκαθιστά – προσωρινά – την τάξη (65-51 στο 30′). 7 λεπτά πριν το φινάλε, ο Ουόλτερς διαμόρφωνε το 67-59 και το παιχνίδι άρχισε να ζωντανεύει. Η Μπάρτσα έπαιρνε κάποιες ανάσες από εκλάμψεις του Έξουμ (71-61 στο 34′). Όμως ο Ιβάνοβιτς ένιωθε ζεστός για να μειώσει στους 7 (73-66 στο 35′) με τρίποντο, στο οποίο απάντησε με σημαντικό δίποντο και μια βολή ξανά ο Έξουμ (78-68 στο 37′) διατηρώντας απόσταση ασφαλείας για την ομάδα του Σάρας.

Δεν άλλαξε κάτι δραματικά ως το άκουσμα της τελικής, με τις ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο διαδικαστικό λεπτό με το σκορ στο 80-70 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Χέιζ-Ντέιβις απλώς κάρφωσε για το τελικό 82-70, το οποίο ήταν εν τέλει δίκαιο στο φινάλε της βραδιάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 47-32, 65-51, 82-70.