Ποδόσφαιρο

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα: Το εκπληκτικό «μπλαουγκράνα» κέντρο, η παράδοση του «Όμπα» και η φόρμα του Ντεμπελέ! (pics)

Published

on

Τρομερό ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα επιμέρους στατιστικά από τη νίκη της Μπαρτσελόνα με 0-4 κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μπλαουγκράνα»… συνέτριψαν με 0-4 την Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Μπερναμπέου, όμως τα επιμέρους στατιστικά της αναμέτρησης αποτυπώνουν με τον καλύτερο τρόπο την απόλυτη κυριαρχία της ομάδας.

Πρώτα απ’ όλα, ο Γκάβι αγωνίστηκε στο ντέρμπι μόλις για 19 λεπτά και πρόλαβε να κερδίσει περισσότερες μονομαχίες από κάθε παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης!

Μπουσκέτς, Πέδρι και Ντε Γιονγκ ήταν εκπληκτικοί στην μεσαία γραμμή και οι επιδόσεις τους αποδεικνύουν πως «έσβησαν» παντελώς το κέντρο της Ρεάλ, επιβάλλοντας την δική τους κυριαρχία.

Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει και στον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που μετράει 7 γκολ στα τελευταία του 5 ματς απέναντι στην Ρεάλ, ενώ σκοράρει μια φορά κάθε 79.4 λεπτά με την «μπλαουγκράνα» φανέλα!