Μπάσκετ

«Καθάρισε» την Φουενλαμπράδα και βάζει… πλώρη για κορυφή η Μπαρτσελόνα

Published

on

Η Μπαρτσελόνα πέρασε εύκολα με 69-86 από την έδρα της Φουενλαμπράδα, με τους Ντέιβις και Κούριτς να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι «μπλαουγκράνα» τα βρήκαν σκούρα για ένα δεκάλεπτο, με την Φουενλαμπράδα να αιφνιδιάζει το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και να κλείνει την περίοδο μπροστά με 22-20.

Σταδιακά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να ελέγξουν την κατάσταση και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με 69-86.

Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Ντέιβις, που μέτρησε 18 πόντους, ενώ άλλους 15 προσέθεσε ο Κούριτς και άλλους 13 ο Λαπροβίτολα. Όσον αφορά τον Καλάθη, είχε 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, δίχως πάντως να σκοράρει.

Με τη νίκη αυτοί, οι Καταλανοί ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 16-4, την στιγμή που η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης έχει 17-5, αλλά με δύο ματς περισσότερα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 31-37, 53-61, 69-86