Μπάσκετ

Στο… ρελαντί μέσα στο Μιλάνο

Published

on

Η Μπαρτσελόνα πέρασε στο… ρελαντί από το Μιλάνο (56-72), παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης στην Euroleague με 22-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι στο ξεκίνημα, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει για πρώτη φορά μετά από ένα σερί 0-6 με Οριόλα και Ντέιβις (6-13). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πλησίασαν στον πόντο, με τον Σμιτς να πετυχαίνει το buzzer-beater για το +3 των Καταλανών.

Η Αρμάνι έφερε το ματς στα ίσα και πέρασε μάλιστα μπροστά (19-17 και 21-19), με το τρίποντο του Αμπρίνες να επαναφέρει το «μπλαουγκράνα» προβάδισμα (25-27). Ο Μίροτιτς με δικό του τρίποντο έφερε τους Καταλανούς στο +5 (27-32), ενώ Κλαβέρ, Οριόλα και Χίγκινς σκόραραν για το 29-38 του ημιχρόνου.

Ο Μίροτιτς συνέχισε να σκοράρει και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για να φέρει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-43), με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει απόλυτα το ματς. Οι Ιταλοί μείωναν μέχρι τους 7 πόντους, με τον Χάνγκα να διατηρεί το +11 για τους φιλοξενούμενους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Σμιτς και Κλαβέρ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 44-60, με τους «μπλαουγκράνα» να… κλειδώνουν ουσιαστικά τη νίκη και να κάνουν επίδειξη δύναμης μέχρι το φινάλε. Το καλάθι του Κούριτς έφερε την Μπαρτσελόνα στο +20 (46-66) και το μόνο που κατάφερε το Μιλάνο ήταν να μειώσει μέχρι το 56-70, με τον Ντέιβις να βάζει τον «επίλογο» του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 44-55, 56-72

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Βέστερμαν 5 (1), Χάνγκα 11 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 6, Οριόλα 6, Αμπρίνες 6 (2), Χίγκινς 6, Κούριτς 2, Κλαβέρ 7, Μίροτιτς 15 (2), Καλάθης

Blaugrana.gr MVP: Νίκολα Μίροτιτς