Μπάσκετ

«Μυθικό» δεκάλεπτο και παραμονή στην κορυφή για Μπαρτσελόνα

Published

on

Η Μπαρτσελόνα είχε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (25-4), άντεξε στην πίεση της Μπασκόνια και έφτασε χωρίς πρόβλημα στο τελικό 71-57, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι ήταν… αδιανόητο, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κυριαρχεί απόλυτα και τους Βάσκους να αδυνατούν να σκοράρουν. Το αρχικό 4-2 έγινε… 18-2 με τρίποντο του Μίροτιτς, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το εκκωφαντικό 25-4!

Το τρίποντο του Κάιλ Κούριτς διατήρησε την διαφορά στους 20 πόντους (30-10), με την Μπασκόνια να… ξυπνάει σε αυτό το σημείο και να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς. Την ίδια στιγμή η Μπαρτσελόνα είχε ένα μεγάλο «μπλακ-άουτ», με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 30-26, προτού ο Μίροτιτς στείλει την διαφορά στους 7.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τους «μπλαουγκράνα» στην αρχή να αντέχουν αλλά τελικά να ισοφαρίζονται σε 40-40. Ακολούθησε ωστόσο ένα γρήγορο 7-0 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μίροτιτς, ενώ το τρίποντο του Καλάθη στην εκπνοή της περιόδου διαμόρφωσε το 50-45.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έκανε μια τελευταία προσπάθεια να μπει στο ματς, διατηρήθηκε στο -5 (59-54), όμως σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα βρήκε το σερί που χρειαζόταν και με καλάθι του Ντέιβις έφτασε στο 67-54. Τίποτα δεν μπορούσε πια να αλλάξει την μοίρα του αγώνα, με τους Καταλανούς να επικρατούν με 71-57 και να παραμένουν στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Χάνγκα 9 (1), Μπολμάρο 3 (1), Σμιτς, Πούστοβι 2, Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 13 (2), Κούριτς 5 (1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 18 (2), Καλάθης 7 (1)

Blaugrana.gr MVP: Νίκολα Μίροτιτς